Trápia vás vši a hnidy? Zbavte sa pohromy vo vlasoch.

Vrátili ste sa z dovolenky s nepríjemným svrbením v hlave a s hrôzou ste zistili, že ste si priniesli nemilý darček? Vši! Isto sa pýtate, čo robiť, ako vši odstrániť? Pokiaľ máte deti, určite informujte ostatných rodičov a učiteľov, aby ich neprenášali ďalej, pričom by mala byť zachovaná anonymita vášho dieťaťa. Podobne aj rodičia kamarátov, ktorí s vašim dieťaťom trávia voľný čas. Všetci rodičia, ktorých sa prípad týka by mali podniknúť prvé opatrenie, ktorým je kontrola vlasovej pokožky. Vši síce spôsobujú nepríjemné svrbenie, ale na rozdiel od kliešťov, nie sú nositeľmi nebezpečných infekčných chorôb, čiže nie sú pre napadnutého jedinca nebezpečné.

Ako vyzerajú vši a hnidy

Vši sú bezkrídkly parazitický hmyz, parazitujúci na tele cicavcov a živí sa krvou svojho hostiteľa. Veľkosť vší sa dosahuje 0,4–6,5 milimetrov. Vši majú v pomere k ostatnému telu veľký zadoček zložený z deviatich krúžkov. Na zadoček nadväzuje malá hruď. Tri páry nôh majú dvojčlánkové chodidlá, ukončené jedným pazúriky, ktoré slúžia na držanie vlasov či chlpov, a preto má schopnosť ohnúť sa proti chodidlovému článku. Hlava je podlhovastá. Voš detská, vlasová či hlavová žije vo vlasoch. Samice vší znášajú vajíčka hruškovitého tvaru, ktoré sa nazývajú hnidy. Voš žije zhruba tri týždne, a za tento čas dokáže naklásť okolo 130 vajíčok. Väčšina vší má relatívne rýchly vývoj a zhruba po týždni sa z vajíčok stanú larvy, ktoré majú tri vyzlečenia a potom sa z nich stávajú dospelé vši. Celé larválne štádium trvá spravidla od dvoch do troch týždňov.

Výskyt vší

Vši sa vyskytujú ako cudzopasníci na človeku a iných cicavcoch prakticky po celom svete. Väščina druhov vší je zároveň prenášačmi infekčných ochorení a iných chorôb. Zavšivavenie, odborne nazývané aj pedikulóza, postihuje ľudí všetkých vekových skupín a bez ohľadu na sociálny pôvod či úroveň hygieny. Voš sa pokojne nasťahuje do čistej vyumývanej hlavy, dokonca niektoré zdroje uvádzajú, že tento druh práve čistým a zdravým vlasom dáva prednosť. Vši nedokážu lietať, alebo skákať. Dokážu však prechádzať z hlavy na hlavu aj prostredníctvom vankúša, čapice, hrebeňov a rôznej vlasovej bižutérie.

Druhy vší

Parazitujúce na človeku:

Voš šatníková (Pediculus corporis)
Voš šatníková žije v záhyboch bielizne, z ktorého sa vydáva sať na ľudskú pokožku a opäť sa vracia do prádla. Môže prenášať škvrnitý týfus.

Voš detská (Pediculus capitis)
Voš detská čiže hlavová sa môže vyskytovať vo vlasoch a fúzoch. Meno detská súvisí s tým, že je často prenášané medzi deťmi v škôlke alebo škole. Väčšinou jej výskyt identifikujeme nálezom hníd vo vlasoch. Voš detská neprenáša žiadne nebezpečné ochorenie, ale po jej sania vznikajú svrbivé ranky, ktoré bývajú rozškriabané a môže dochádzať k následnej infekcii. Niekedy môžu vznikať aj ekzémy.

Voš munka (Phithirus pubis)
Voš munka ("filcka") žije v ľudskom ochlpenia (v ohanbí, na prsiach, v podpazuší), nikdy sa nevyskytuje vo vlasoch. Je prenášaná mimochodom pri pohlavnom styku alebo z posteľnej bielizne. Pupence svrbí a po ich rozškriabané dochádza k sekundárnym infekciám.

Ako sa možno všami nakaziť

Vši sa šíria hlavne pri priamom styku a zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne) a prostredníctvom rôznych predmetov (hrebene, kefy, čiapky, šálu, osobná a posteľná bielizeň). Zdrojom nákazy je zavšivený človek.

Ako sa zbaviť vší

V minulosti sa na odstránenie vší používala octová voda alebo úplné oholenie napadnutých častí. V súčasnosti sa používajú prípravky na odstránenie vší, ktoré pôsobia ako na vši, tak aj na hnidy. Pri boji so všami je veľmi dôležité dodržať presný postup vyznačený na príbalovom letáku alebo priamo na výrobku a zachovať všetky odporúčané kroky. Bezpodmienečne musí nasledovať aj druhá aplikácia prípravku. Vši sa totiž rozmnožujú vajíčkami, tzv. hnidami a tie môžu byť proti väčšine prípravkov odolné. Preto treba počkať niekoľko dní, kým sa z nakladených vajíčok vyliahne ďalšia generácia vší. Okrem prípravkov sa odporúča precízne a opakované vyčesávanie vší hustým hrebeňom z ešte mokrých vlasov. Nezabudnite na odstránenie vší z posteľnej bielizne, oblečenia, hrebeňov a šatiek. Odvšivenie nie je len záležitosťou hlavy, ale týka sa aj šatníka, postelí a pozorného odsledovania celej rodiny.

Bookmark and Share
 

Ďalšie články

21.11.2013 16:31 Kŕčové žily, ako sa ich zbaviť? Poradíme vám ako na to!
27.03.2010 18:49 Očná gymnastika
16.03.2010 10:28 Riziko tetovania
10.03.2010 12:28 Dôsledná hygiena chráni
09.03.2010 22:11 Posilňovňa vs. plodnosť

Diskusia

Pridaj príspevok

26.09.2015 14:37 liquido
30.09.2014 12:26 My
11.08.2014 12:14 Och


späť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x