Prieskum sexuálneho správania

Sociálny prieskum, ktorý v spolupráci s neziskovou organizáciou CKM SYTS, zabezpečujúcou distribúciu a rozvoj študentských kariet ISIC a EURO 26, zrealizoval formou anonymného on-line dotazníka výrobca kondómov a lubrikantov Pepino spolu s PR agentúrou PR POINT, sledoval sexuálne návyky mladých Slovákov a Sloveniek vo veku 18 až 30 rokov.

Anonymný prieskum využíval na získanie výsledkov najprirodzenejší komunikačný kanál mladej generácie - internet. Cieľom sociálneho prieskumu bolo, okrem získania štatistických údajov, aj zvýšiť sexuálnu osvetu a intenzitu chránenia sa pred pohlavnými chorobami.
Sex je od pradávna vnímaný ako nutnosť rozmnožovania sa, ako aj prejav lásky alej aj ako veľmi príjemná zábava. Niekto uprednostňuje sex so stálym partnerom, iný rád vyhľadáva sexuálne dobrodružstvo, napríklad v sexe na jednu noc. Dôležité je uvedomiť si, že používanie kondómu odbúrava starosť s tým, či sa stanete neplánovane rodičmi a zároveň výrazne znižuje riziko nákazy akoukoľvek pohlavnou chorobou.

Poslaním prieskumu a jeho výsledkov však v žiadnom prípade nie je myšlienka, ktorá by mladých ľudí nabádala k odriekaniu si pohlavného styku. Pepino hovorí: Užívajte si bezpečný sex, ale dbajte pritom na ochranu!

Ako to všetko dopadlo...
Výsledky prieskumu odhalili zaujímavé fakty a postoje mladých ľudí (prevažne vysokoškolákov) v otázkach sexuálneho života. Ponúkame vám krátky percentuálny prehľad v niekoľkých tematických okruhoch:

Kde sú hranice nevery? Sú nevernejší muži alebo ženy?
1. Neveru priznalo 36% žien a 29,6% mužov.
2. Z vekového hľadiska sú najnevernejší mladí ľudia vo veku 25 až 30 rokov – 41,7%.
3. Ďalším dôkazom nevernosti žien je vyššie percento skúseností u mužov - muži prežili na vlastnej koži väčší počet nevier, ich osobná skúsenosť s neverou partnerky je o 3,4% vyššia oproti ženám.
4. Pre väčšinu mužov (62,7%) je bozkávanie jasná nevera, no mnohí (14,8%) pokladajú za podvádzanie už samotný flirt. U žien je to takmer rovnaké, no pokiaľ ide o nezáväzné flirtovanie, je pre ne zanedbateľné.

Kondóm ako ochranu pred pohlavnými chorobami používajú skôr mladší alebo starší ľudia?
1. Mladší ľudia používajú kondóm častejšie: 59,1% mladých ľudí vo veku 18 – 20 rokov používa kondóm a väčšina ho má vždy po ruke. S pribúdajúcim vekom toto percento klesá. Najmenej používajú kondóm ľudia vo veku 25 – 30 rokov. Táto veková kategória obsahuje najvyššie percento ľudí, ktorí nepoužívajú žiadnu ochranu ani antikoncepciu, a to až 22,8% z nich a až 45,2% ľudí z tejto kategórie kondóm ani so sebou nenosí.
2. Ľudia vo veku 18 – 20 rokov používajú kondóm najmä preto, aby predišli otehotneniu (47%) a len 4,5% z nich ako ochranu pred pohlavnými chorobami. Podobne sú na tom staršie ročníky, 44,3% ľudí vo veku 21 – 24 rokov sa chráni pri sexe pred oplodnením, a tí ešte starší sú na tom podobne. Len veľmi málo ľudí vidí v kondóme primárne ochranu pred pohlavnými chorobami, najviac slabých 9,4%.
3. Napriek tomu, že väčšina mladých ľudí pozná riziko nakazenia sa pohlavnými chorobami, mnohí by pristúpili na pohlavný styk, aj keby nemali po ruke ochranu. A 46% opýtaných odpovedalo na túto otázku MOŽNO.

Kto má väčšie skúsenosti so sexom na jednu noc, muži či ženy?
V tomto smere vedú jednoznačne muži: 27,6% z nich vyhľadáva sexuálne dobrodružstvá na jednu noc a 91,9% žien hovorí razantne NIE „jednorazovkám“. Len 8,1% žien teda priznalo pozitívny vzťah k sexu na jednu noc.

Promiskuita. Striedajú partnerov častejšie muži alebo ženy?
1. Muži a ženy striedajú sexuálnych partnerov takmer rovnako. Podľa prieskumu až 26% z opýtaných mužov vystriedalo vo svojom sexuálnom živote 2 - 5 partneriek. Pre porovnanie, žien, ktoré podľahli viac ako jednému mužovi, je 22,5%.
2. Sexom s viac ako 6 partnermi sa môže pochváliť 1,6 % žien a 2,5% mužov.
3. Každý jedenásty muž vo veku 18 až 30 rokov je panic, kým zeleným venčekom sa môže pochváliť len 5% žien. Muži teda nie sú ani zďaleka takými donchuanmi, za akých sa vydávajú. Tí, ktorí by mali viac ako 6 partneriek sú totiž na Slovensku zatiaľ raritou (2,5%).

V akom veku prichádzajú mladí ľudia o panenstvo?
1. 50,8% mladých ľudí vo veku 18 až 20 rokov malo podľa výsledkov prvýkrát sex v 17 až 18 rokoch.
2. Dosiahnutie plnoletosti možno celkovo označiť za najčastejšiu hranicu, keď väčšina ľudí prichádza o panenstvo. Platí to rovnako pre obe pohlavia.
3. Najzdržanlivejšia je pritom najstaršia veková kategória, čiže ľudia vo veku 25 – 30 rokov. 18,1% z nich malo prvý pohlavný styk až po dovŕšení 21. roku života.
4. Výsledky tiež poukazujú na to, že najsexuchtivejší sú mladí ľudia z väčších miest s počtom obyvateľov vyše 100- tisíc - 6,2% z nich malo prvý pohlavný styk už v 14 rokoch a menej.

Bookmark and Share
 

Ďalšie články

30.06.2009 15:35 Prečo mať po ruke kondóm?
18.03.2009 18:08 Plánované rodičovstvo
05.02.2009 22:49 Slabý sexuálny apetít

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x