Módna scéna smúti. Zomrel Alexander McQueen.

Jeden z najznámejších britských módnych návrhárov Alexander McQueen bol nájdený mŕtvy vo svojom byte v centre Londýna. Potvrdila to hovorkyňa jeho spoločnosti bez ďalších podrobností. Podľa niektorých britských médií štyridsaťročný návrhár spáchal sebevraždu a jeho smrť dávajú do súvislosti so smrťou jeho matky minulý týždeň. Jeho smrť prichádza len niekoľko dní pred začatím londýnskeho týždňa módy a mesiac predtým, ako mal v Paríži predviesť svoju novú kolekciu.

McQueen bol najmladší zo šiestich detí londýnskeho taxikára a už v 16 rokoch nastúpil do učenia v krajčírskej firme Anderson a Shephard na londýnskej ulici Savile Row, kde sú sústredené najdrahšie tradičné krajčírske salóny. V roku 1994 absolvoval známu umeleckú školu Central Saint Martins. Všetky modely jeho absolventskej práce kúpila vplyvná módna publicistka Isabella Blowová, ktorá tak naštartovala jej kariéru a stala sa mu blízkou priateľkou. Na jej odporúčanie prestal užívať v módnom svete krstné meno Lee a predstavoval sa druhým menom Alexander. Britské noviny dnes pripomínajú, že Blowová si kvôli chorobe pred tromi rokmi taktiež zobrala život a McQueen jej venoval svoju nasledujúcu kolekciu.

Návrhár, ktorému sa kvôli provokatívnym kolekciám začalo hovoriť "chuligán britskej módy", sa v roku 1996 stal hlavným návrhárom parížskeho módneho domu Givenchy a to po svojom krajanovi John Gallianovi. Neskôr prešiel do módnej skupiny Gucci, v rámci ktorej si otvoril vlastnú firmu. Štyrikrát sa stal britským návrhárom roka a v roku 2003 dostal aj rad Britského impéria.

McQueenova náhla smrť vyvolala vo svete módy šok. "Bol to génius. Je to hrozná a tragická strata," povedala návrhárka Katherine Hamnettová. Podľa šéfredaktorky britského vydania magazínu Vogue Alexandry Shulmanovej ovplyvnil celú generáciu návrhárov. "Jeho úžasná predstavivosť nepoznala hraníc," dodala. Anna Wintourová, šéferedaktorka americkej edície časopisu Vogue na jeho smrť reagovala slovami:“ Sme zničení zo smrti Alexandra McQueena, jedného z najväčších talentov svojej generácie. Priniesol unikátny britský zmysel pre odvahu a estetickú nebojácnosť na svetovú scénu módy. A to počas takej krátkej kariéry.“ Talianska módna návrhárka Frida Giannini povedala: "Vždy som ho obdivovala. Bol to obrovský talent, ktorého tvorivý génius navždy zostane v histórii módy. "

Foto: isifa.com

Bookmark and Share
 

Ďalšie články

22.03.2010 14:14 Módne trendy: Doplnková „colorama“
16.03.2010 10:41 Módne trendy: John Galliano stavil na istotu
12.03.2010 15:50 Módne trendy: Ekologický Karl Lagerfeld
10.03.2010 22:58 Módne trendy: Vybalansovaný Alber Elbaz
09.03.2010 21:27 Módne trendy: Pohodový a predajný Gucci

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x