SMS-ky ako jedna alternatíva

Textové správy posielané fajčiarom na mobilné telefóny im pomáhajú s týmto zlozvykom prestať, aj keď u veľkej časti len dočasne. Potvrdzujú to výsledky prieskumov, ktoré sa uskutočnili na Novom Zélande, v Británii a v Nórsku.

Testov sa zúčastnilo 2600 fajčiarov. Dostávali textové správy, ktoré im radili, ako s fajčením skoncovať a povzbudzovali ich pri odvykaní. Keď napríklad dostali chuť na cigaretu, vyslali signál "potrebujem" a dostali obratom odpoveď, čo robiť. "Vieme, že prestať fajčiť môže byť naozaj ťažké a ľudia často potrebujú niekoľko pokusov, aby sa im to podarilo," povedala Robyn Whittakerová z Aucklandskej univerzity. "Je preto dôležité, aby mali k dispozícii viacero spôsobov pomoci," dodala.

Účastníci tejto časti výskumného programu dostávali len textové správy. Táto služba zdvojnásobila nádej, že na šesť týždňov prestanú fajčiť. V Nórsku fajčiari dostávali sms správy, e-maily a mohli navštevovať internetové stránky venujúce sa odvykaniu od fajčenia. Výsledky ukázali, že dvojnásobne vzrástla pravdepodobnosť, že budú abstinovať až rok.

Avšak väčšina fajčiarov, ktorá sa výskumu zúčastnili, sa svojho zlozvyku definitívne nezbavila. Na Novom Zélande v rámci programu financovaného vládou milovníci cigariet dostávali dve až tri textové správy denne krátko pred "dňom D", od ktorého mali začať abstinovať, a potom ešte ďalší mesiac. Hodnotenie tohto programu ukázalo, že za prvý mesiac po "dni D" si nezapalila tretina fajčiarov, no po 22 týždňoch sa bez cigariet zaobišlo už len 16 percent účastníkov výskumu. Whittakerová pripomína, že sa odhaduje, že len každý dvadsiaty fajčiar je schopný s fajčením skoncovať bez akejkoľvek pomoci. Textové správy tak môžu byť ďalšou alternatívou pre ľudí, ktorí sa snažia bojovať so závislosťou na nikotíne.

Foto:Isifa


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

12.08.2012 23:36 Riziká redukčných diét a rýchleho chudnutia
16.07.2012 23:43 Obávate sa nastávajúcej letnej sezóny? Dajte zbohom nadváhe!
27.03.2010 19:10 Na nádchu a alergiu morskou vodou
22.03.2010 13:48 Stačia dva poháre denne
25.02.2010 10:28 Očista pečene

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x