Stará pani, čo si nedá pokoj

Má šesťdesiatsedem rokov a stále chce meniť svet. Vivienne Westwoodová, kráľovná punku zo sedemdesiatych rokov, má za sebou debut ako fotografka. Vydala knihu fotografií svojich priateľov a top modeliek doplnené textami odcudzujúcimi konzumnú spoločnosť.

Keď sa Vivienne Westwoodová rozhodla pripraviť vlastnú knihu fotografií s portrétmi hviezd so „skromným“ názvom Opus, vrhla sa do práce s veľkým entuziazmom a s najväčším polaroidom, aký bol kedy vyrobený. V jej knihe je 97 fotografií a medzi slávnymi sa objavila Jerry Hallová s dcérou, Bob Geldog, Helena Bonham Certerová s manželom Timom Burtonom, Sarah Fergusonová, Kate Mossová, Naomi Campbellová, jej vnučka Cora a mnohí iní, samozrejme v modeloch excentrickej Britky.

Punk

„Punková kráľovná“ a „majsterka šoku“ to sú len dve označenia, ktoré sprevádzajú viac ako tridsať rokov Vivienne. Porušovanie pravidiel bolo a je pre ňu typické. To ona prišla s koturnami – topánkami na absurdne vysokých podpätkoch a tričkami s provokujúcimi nápismi. Jej kariéra rebelky začala, keď spoznala Malcolma McLarena, lídra skupinu Sex Pistols a na ulici sa zrodil punk, ktorý plný zloby na konzumnú spoločnosť vsadil na roztrhané tričká, irokézske účesy a martensy .V Londýne na King´s Road si Vivienne Westwoodová a Malcolm McLaren otvorili v roku 1971 butik. Najskôr to boli odevy inšpirované päťdesiatymi rokmi, čo naznačoval aj názov Let it Rock. Neskôr pribudli fetišistické doplnky a až sadomasichistické odevy a butik zmenil názov na Sex a keď vlna punku oslabla, butik dostal názov World´s End - Koniec sveta.

Neoromantizmus

O desať rokov neskôr, v roku 1981 Vievienne Westwoodová sa v londýnskej Olympii predstavila s kolekciou Piráti a odštartovala silnú vlnu neoromantizmu osemdesiatych rokov. Modelky v blúzach s obrovskými nariasenými rukávmi tancovali na móle a všetci z branže boli unesení. A nasledovalo obdobie, kedy Vivienne presedela hodiny a hodiny v londýnskych galériách a hľadala inšpiráciu u maliarov 17. a 18. storočia. V roku 1984 prerušila svoju spoluprácu s Malcolmom McLarenom a vstupuje na scénu svetovej haute couture. O rok neskôr sa predstavila v Paríži v rámci Týždňa módy so slávnou kolekciou Mini Crini a začala svoje úspešné ťaženie, ktorým narúša pokojné vody módy osemdesiatych rokov. Jej modely so zvýrazneným, extrémne štíhlym driekom a bohaté krinolíny, vlečky, honzíky, živôtiky s vypchávkami, kučeravé parochne, veľké kamene provokujú, ale bodujú. Neoromantizmus v móde je na svete. Všetci o nej hovoria a čakajú na každé jej ďalšie veľké divadlo na móle. A Vivienne ich nesklamala. Jej následný experiment s typickými britskými materiálmi – vlnou, tvídom, zamatom a škótskym károm ju zaradil medzi najväčšie hviezdy módy osemdesiatych a deväťdesiatych rokov a škótske káro je pre ňu dnes niečo ako firemná značka. Woman´s Wear Daily o nej na začiatku deväťdesiatych rokov napísal, že patrí medzi najlepších módnych návrhárov na svete a zaradili ju do jednej rady s Yves Saint-Laurentom a Coco Chanelovou. Dosiahla všetko, ale nie toľko, aby nechcela viac.

25 kilo štýlu

„Vždy som snívala o tom, že vydám knihu o móde“, povedala Westwoodová pri uvedení Opusu. Do práce vložila obrovské úsilie, svoj jedinečný štýl a jej kniha nie je len prierezom jej módneho názoru ale aj výnimočným umeleckým dielom. Váži 25 kilogramov a za jeden z 900 exemplárov signovaných Vivienne Westwoodovou, musí kupujúci zaplatiť 1400 libier. Tí menej zámožní mali možnosť pozrieť si knihu v londýnskej Scream Gallery. A k fotografiám na záver pridala manifest s názvom Active Resistance to Propaganda, kde vyzýva predovšetkým mladých, aby sa zaujímali o klasickú kultúru, umenie a filozofiu.


Nie som teroristka

Vo veku, kedy jej rovesníci často len spomínajú na svoje predchádzajúce úspechy, Vivienne stále prekvapuje svojou odhodlanosťou reagovať na veci verejné. Po deviatich rokoch sa vrátila na londýnske módne prehliadky, keď predtým predvádzala výlučne v Paríži - a modelkám hneď dala do rúk transparenty s nápismi žiadajúcimi spravodlivé súdy so zajatcami v zátoke Guantánamo a sama – v ohnivých oranžových vlasoch vystupuje na demonštrácii proti nukleárnej lobby či nosí tričko s nápisom „Nie som teroristka, nezatvárajte ma.“ Ako sama hovorí, je rada, že je slávna a môže hovoriť svoje názory nahlas a provokovať mocných tohto sveta.

Foto: isifa.com


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

10.02.2009 22:07 „Massklusivity“
28.01.2009 09:49 Jar – leto 2009: Parížsky odkaz
28.01.2009 09:48 Jar – leto 2009: Milánske trendy
28.01.2009 09:47 Jar – leto 2009: Americká nostalgia
28.01.2009 09:47 Jar – leto 2009: Londýnska charita


späť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x