Fashion people

Ešte prednedávnom sa nosilo to, čo prikazovali „diktátori“, teda návrhári. Dnes si verejnosť vyberá podľa toho, čo nosia hviezdy a práve ony sú aj cestou k úspechu návrhárov.

Ľudia už nechcú nosiť to, čo prikazujú návrhári, ale to, čo nosia iní ľudia. Iní, ale známi. Svetoznámi. Hviezdy. Gwyneth Paltrow, Kate Moss, Christina Aguilera, Kirsten Dunst, Penélope Cruz, Natalia Vodianova, Gisele Bundchen, Nicole Kidman, Naomi Campbel, Gwen Stefani, Victoria Beckham, Katie Holmes, Amy Winehouse ... a môžeme pokračovať. Je ich dosť, tých nových diktátoriek, ktoré svojím oblečením ovplyvňujú ulice celého sveta. Je to kríza módnych značiek? Nie, len módy je priveľa a kto má dnes čas sledovať, či sa ešte nosia „bedrovky“, alebo či už sú v móde sukne v tvare tulipánu. A potom, modely na prehliadkach sú tak vzdialené našim potrebám. Česť výnimkám!

Nasledujme topmodelky

Spomedzi všetkých hviezd sú najlepšie zorientované modelky. Nikto nepozná módu lepšie ako ony. Pred každým vchodom na prehliadkach v Paríži, Miláne či New Yorku striehnu práve na ne skupinky fotografov, ktorí ich chcú nafotiť v ich vlastnom civilnom oblečení. To, čo nosia ony dnes, zajtra bude v televízii a v časopisoch a pozajtra to bude na ulici. Tak to dnes chodí s módou. Kolotoč módy jednoducho hodil spiatočku. Už sa nenosí to, čo prikazujú návrhári, ale naopak návrhári hľadajú trendy na ulici. Najlepším príkladom je Kate Moss, ktorá so svojím širokým svetrom, legínsami a teniskami či balerínkami vytvorila jeden silný trend. Nič moc, poviete si, ale to „nič“ nosí celý svet.

Modelky vidia a skúšajú počas prehliadok tony šiat a dobre vedia, ktoré z tých stoviek modelov majú šancu dostať sa na ulicu. Vedie ich skúsenosť a každodenný kontakt s módou. A ak k tomu pridajú čisto pragmatický pohľad žien, ktoré musia skoro vstávať a hodiny a hodiny skúšať modely a do večera vyzerať skvele, alebo sa premiestňovať z Milána do New Yorku a odtiaľ do Paríža či Londýna, ich oblečenie musí byť hlavne praktické a pohodlné. Niekedy dostanú niečo od návrhára a to si kľudne skombinujú so svojimi džínsami, bundami a praktickými teniskami, v ktorých si oddýchnu od vysokých podpätkov z prehliadok. Sú jednoducho nezávislými spotrebiteľkami, užívateľkami módy a zároveň dnes aj novými „fashion people“.

Inšpirácie z červeného koberca

Istým zdrojom informácií o módnych trendoch sú tiež svetové časopisy ako People, Vanity Fair, US Weekly a mnohé iné, ktoré pravidelne prinášajú rebríčky najlepšie oblečených ľudí sveta. Tak napríklad americký Vogue prináša pravidelne rebríček najelegantnejšie oblečených žien a tých pár outfitov, nie tisíce z prehliadok, dokážu nasmerovať milióny žien na modely , v ktorých budú „in“.
Od istého času sú aj všetky filmové festivaly a slávnostné udeľovanie filmových a hudobných cien viac prehliadkou módnych trendov ako prehliadkou filmov či populárnej hudby. O všetkých hviezdach na červenom koberci v Cannes či v Los Angeles sa dozviete, koho model majú oblečený a v akej hodnote sú šperky, ktoré majú na sebe, ale to, aký film chystajú, sa nedozviete. Nie je žiadnym tajomstvom, že veľké módne domy sa predbiehajú v ponuke svojich modelov pre filmové hviezdy, pretože takáto reklama prostredníctvom svetových hviezd je na nezaplatenie. A potom na samotných módnych prehliadkach veľkých módnych domov v New Yorku, Miláne či Paríži je koncentrácia „fashion people“ – taká silná, že fotenie prichádzajúcich hostí je často väčšou spoločenskou a módnou udalosťou ako samotná prehliadka. A keď to všetko niekomu nestačí, aby sa zorientoval a vedel , čo sa nosí, čo práve letí, potom je tu hneď niekoľko webových stránok, ktoré ponúkajú oblečenie a doplnky, ktoré ste videli len pred chvíľou na celebritách, , napríklad, stránka www.starfashion.co.uk.

Čo dodať ? Zdá sa, že módny svet mení pravidlá. Novými „diktátormi“ sú hviezdy a návrhári si ich predchádzajú, lebo všetci títo „fashion people“ , ktorí sa objavujú v televízii a zapĺňajú stránky časopisov sú pre nich v súčasnosti zaručenou cestou k úspechu.


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

10.02.2009 22:07 „Massklusivity“
28.01.2009 09:49 Jar – leto 2009: Parížsky odkaz
28.01.2009 09:48 Jar – leto 2009: Milánske trendy
28.01.2009 09:47 Jar – leto 2009: Americká nostalgia
28.01.2009 09:47 Jar – leto 2009: Londýnska charita


späť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x