Zákony opaľovania

Ako v každom vzťahu, aj vo vzťahu slnka a našej kože prichádzajú na rad hlavne v lete aj kompromisy, pretože väčšina z nás si nevie ani predstaviť svoju dovolenku a prázdniny bez pobytu na slnkom zaliatych plážach pri mori. Predtým ako však vyštartujeme k moru, mali by sme poznať „zákony“ slnenia a pobytu pri mori, aby sme ako tak zabránili škodám na našom zdraví.

Najdôležitejším “zákonom“ je výber ochranného prípravku – voľba správneho ochranného faktora ale aj konzistencie, ktorá nám vyhovuje. V tejto sezóne vedú spreje, pretože ich použitie je rýchle a nezašpiníte si pri aplikácii ruky, ale existujú aj mlieka, gély, oleje a krémy. A potom sú tu aj tabletky s beta-karoténom, vďaka ktorému sa opálime pekne do hneda, ale pozor, ktoré našu pokožku nijako nechránia a preto je nutné telo aj tvár chrániť opaľovacími prípravkami.

Voda alebo piesok? Samozrejme, že voda, rovnako ako na sneh, odráža UV lúče s väčšou silou a preto „najistejším“ spôsobom ako sa spáliť, je ležanie na nafukovačke, čo sa pohojdáva vo vlnách mora. Aj pol metra ponorení pod hladinou nie sme pred slnkom v bezpečí, a tak, ak sa chystáte potápať, nezabudnite sa natrieť vodeodolným krémom s vysokým ochranným faktorom.

Kedy sa natrieť? Pred odchodom z hotela, ale až na pláži? Najlepší spôsob je samozrejme v hoteli ešte pred odchodom na pláž, pretože tak krém ako aj gél, olej či mlieko musia preniknúť do pokožky, čo vo všeobecnosti trvá dvadsať minút. A pred aplikáciou opaľovacieho prípravku by sme nemali zabudnúť aj na nanesenie bežnej každodennej kozmetickej starostlivosti, ktorú používame, hlavne keď máme suchú pokožku.

Krémy z minulého leta určite vyhoďte a kúpte si nové. Každý kozmetický prípravok v priebehu času oxiduje a stráca účinnosť a tak je to aj v prípade tých opaľovacích. A nie je možné vylúčiť aj zmenu chemického zloženia, čo môže vyvolať až podráždenie najmä citlivej pokožky.

Je lepší sprej alebo krém? Konzistencia nemá nijaký vplyv na ochranné vlastnosti opaľovacích prípravkov. Všetky druhy - mlieko, krém, olej alebo sprej chránia proti UV žiareniu za predpokladu, že majú dostatočne vysoký filter. Opakujeme to donekonečna, ale opakovanie je matka múdrosti.

Ako sa správne natrieť? V žiadnom prípade by sa nemali prípravky do pokožky vmasírovávať ako nejaký hojiný balzám, pretože filtre by mali zostať na povrchu kože a potom, zabudnúť by sme nemali popri ramenách, chrbáte a bruchu tiež na uši, krk a nohy, pretože to sú miesta náchylné na spálenie. V kozmetických laboratóriách vypočítali, že optimálne sú dva miligramy na jeden štvorcový centimeter - približne teda jedna lyžica na plochu dekoltáže a brucha - a aplikácia by sa mala opakovať raz za dve až tri hodiny.

SPF 50, teda najvyšší filter by mali mať vždy po ruke ľudia so svetlou a citlivou pokožkou, tehotné ženy a deti. Je to pre nich, takpovediac, povinná výbava. Rovnako bez tohto ochranného filtra by nemali výjsť ani na ulicu, nie že na pláž, ženy po ošetrení laserom a peelingu.

Po celodennom opaľovaní na pláži nestačí bežné hydratačné mlieko na telo. Určite potrebujeme niečo silnejšie – napríklad upokojujúce, chladivé a osviežujúve balzámy s panthenolom, ktorý zabráni aj prípadným spáleninám.

Ak sa vám každé leto na tvári objavia pehy a chcete sa ich zbaviť, potom používajte SPF 50 v lete pri každom odchode z domu von. A keď sa aj napriek tomu pehy na vašej tvári objavia, musíte počkať na ich „zneškodnenie“ až na jeseň a zimu, keď už slnko nesvieti tak intenzívne. Ženám v zrelom veku, odporúčame pri výbere kozmetických prípravkov tie, čo chránia pred vznikom pigmentových fľakov.


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

09.03.2010 21:51 Proteín na celulitídu
22.02.2010 16:38 Celulitída nemusí byť problém
11.02.2010 13:33 Na začiatku prieskum aj výskum
25.11.2009 20:14 Keď čakáte bábätko
31.07.2009 13:13 Hydratácia celý rok

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x