McCartneyho pondelky bez mäsa

Paul McCartney, bývalý člen legendárnej skupiny Beatles, začal pred pár dňami v Londýne kampaň za "pondelky bez mäsa". Chce tak prispieť k boju proti klimatickým zmenám. K McCartneymu sa pripojili jeho dcéry Stella a Mary aj ďalší ľudia, medzi ktorými bola aj Yoko Ono, vdova po Johnovi Lennonovi. Táto kampaň je pokračovaním kampaní v Spojených štátoch a Austrálii.

Podľa údajov Organizácie Spojených národov má chov dobytka celosvetovo "na svedomí" 18 % emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie. To je viac ako doprava. Obmedziť konzumáciu mäsa je podľa mnohých jedným zo spôsobov, ako znížiť emisie skleníkových plynov. "Príde mi, že mnohí z nás sa tvárou v tvár problémom so životným prostredím cítia byť bezmocní a vyznať sa v odporúčaniach, čo urobiť pre čistejší, udržateľnejší a zdravší svet, môže byť ťažké," uviedol McCartney na internetovej stránke kampane. "Stanoviť si jeden deň v týždni ako bezmäsitý je zmysluplná zmena, ktorú môže urobiť každý," odkázal spevák.
Ľudia, ktorí sa na jeden deň v týždni rozhodnú zo svojho jedálnička vyškrtnúť mäso, podľa neho prispejú nielen k zníženiu znečisťovania životného prostredia, ale urobia aj niečo pre svoje zdravie, pre humánne zaobchádzanie so zvieratami alebo na boj proti hladu.
Manželka Paula McCartneyho Linda, ktorá zomrela v roku 1998, patrila k najznámejším vyznavačkám vegetarianstva a bojovníčkam za práva zvierat.
V Európe nedávno jeden vegetariánsky deň v týždni zaviedlo belgické mesto Gent. Mestskí a štátni úradníci si v ten deň objednávajú iba bezmäsité jedlá. Od septembra sa k nim majú pripojiť aj školáci. Mesto tiež nechalo vytlačiť mapy, ktoré majú ľuďom pomôcť vyhľadať vegetariánske reštaurácie.

Foto: isifa.com


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

01.02.2010 17:34 5x denne
09.07.2009 23:27 Zdravá alternatíva
30.06.2009 15:38 Schudnite odkyslením
22.02.2009 11:24 S olivovým olejom za zdravím

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x