Nové múzeum Akropolis

Ak smerujete na dovolenku do Grécka a ste vyznačmi historických pamiatok, potom by ste nemali obísť Atény, kde bolo otvorené nové múzeum Akropolis. Otvorenie múzea je vyvrcholením reštauračných prác na celom historickom komplexu Akropolis, ktorý sa nachádza 300 metrov od slávnej Akropole. Tvorcom projektu je švajčiarsky architekt Bernard Tschumi a grécky staviteľ Michalis Fotiadis.

Objekt je postavený zo špeciálne upraveného skla, nerezovej ocele a betónu, takže odolá aj silnému zemetraseniu. Samonosná sklenená strecha z dvoch vrstiev chráni interiér a expozície proti tepelnému žiareniu a efektu skleníka. Biely pentelský mramor mení farbu v závislosti na svetle a preto tvorcovia kládli veľký dôraz na jeho nasvietenie denným svetlom.

V múzeu nájdeme okolo štyroch tisíc exponátov, ktoré predtým zdobili paláce a svätyne starogréckej Akropole. Najatraktívnejšia sú exponáty zo zlatého veku Atén. V premietacom sále budú môcť návštevníci sledovať trojrozmerný päťnásťminútový film zhrňujúcu historické medzníky tzv. Sväté skaly Akropolis. Dotýka sa zlatého antického veku, katastrof po dobytí Atén Peržanmi, stavby sochy víťaznej Atény, úpadok mesta v čase byzancie, katastrofy z obdobia Osmanskej ríše - ostreľovanie benátskou vojnovou flotilou v roku 1687.

V súvislosti so slávnostným otvorením múzea sa očakáva, že Grécko znovu požiada Veľkú Britániu o vrátenie historických pamiatok tz. Elginových mramorov (sochy, reliéfy, kamenné bloky), ktoré v rokoch 1801 až 1803 odcudzil z Akropole vtedajší britský veľvyslanec v Osmanskej ríši lord Elgin. Dodnes neboli Grécku tieto cenné pamiatky vrátené. Gréci očakávajú, že Briti podľahnú nátlaku medzinárodnej verejnosti a mramory vrátia na miesto, kam pôvodne patrili. V múzeu je pre tieto exponáty vyhradený špeciálny priestor.

Bookmark and Share
 

Ďalšie články

30.12.2009 15:52 Jediné múzeum vôní - osmotéka vo Versailles
15.12.2009 20:19 Oddych pre deti i rodičov - Reiter´s Avance Hotel
11.11.2009 11:49 Sex v meste ako turistická atrakcia
13.02.2009 18:16 Lifestylové cestovanie
12.02.2009 14:14 Berlín a jeho búrlivý štýl

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x