Láska na prvý pohľad funguje

Hovorí sa, že muži dávajú prednosť krásnym ženám a ženy vyhľadávajú bohatých a vplyvných mužov. Táto voľba má svoju logiku, veď ženská príťažlivosť sa skrýva v symetrickom tvare tela a tváre, hladkej pokožke, úzkom drieku a širších bokoch, čo sú záruky dobrého zdravia a plodnosti. Vplyv a bohatstvo mužov zas ponúka ženám dobré podmienky na výchovu detí.

Americkí psychológovia Eli Finkel a Paul Eastwick z Northernwestern University v illinoiskom Evanstone dospeli však k záveru, že ženy nezaujíma len vplyvné postavenie nápadníka a ochotne sa dajú zlákať aj jeho fyzickou atraktivitou. A tými teoretickými kritériami sa neriadia ani muži, ktorí často uprednostnia vplyvnú ženu pred oslnivou kráskou. A niekedy stačia len štyri minúty a máme jasno.

Americkí psychológovia využili na svoj výskum, či funguje láska na prvý pohľad tzv. rýchle rande – v poslednej dobe veľmi rozšírený spôsob zoznamovania v Amerike. Ide o stretnutie skupiny mužov a žien, ktorí túžia po zoznámení a tak prichádzajú, aby si sadli k stolu vždy na štyri minúty jednotlivé dvojice a navzájom sa predstavili, pp. urobili na svoj náprotivok dojem, či získali jeho náklonnosť. Po štyroch minútach sa partneri vymenia a nasleduje ďalšie kolo vzájomného vylievania duší.

Dobovoľníci, ktorí vstúpili do tohto výskumu, museli na začiatku absolvovať polhodinový rozhovor, kde mali hovoriť o svojich predstavách o ideálnom partnerovi, o jeho vzhľadu, spoločenskom postavení a zárobkoch. Potom nasledovalo zoznamovacie „rýchle rande“ a účastníci výskumu museli vyplniť dotazník, v ktorom mali označiť s ktorým náprotivkom by sa chceli stretnúť. Ak bol výber obojstranný, vedci sprostredkovali dobrovoľníkom stretnutie a tí samozrejme museli vyplňovať na internete formuláre o ďalších schôdzkach. Vedci tak získali informácie o vývoji vzťahu.

V dotazníkoch vyplnených na začiatku, teda ešte pred „rýchlym rande“ sa dobrovoľníci správali, ako to predpokladá teória – teda muži túžili po kráskach a ženy po vplyvných boháčoch. No počas schôdzok sa týmito zásadami prakticky neriadil nikto. Ženy preferovali fyzickú atraktivitu niekedy ešte viac ako muži a majetok muža nezohrával v rozhodovaní veľkú úlohu. Záver podľa Eli Finkela a Paula Eastwicka, ktorý predstavili vo vedeckom týždenníku Nature teda znie, že hodnotíme viac atraktívny celok, nie jeho časti.

Ako príklad uvádzajú príbeh Veroniky a trombonistu Boba, ktorý sa jej zveril, že chce ísť hrať do kapely na výletnú loď, chce chvíľu cestovať a potom by rád hral ako štúdiový hráč, pretože miluje filmovú hudbu. Veronika neskrývala nadšenie, pretože aj ona milovala filmovú muziku. Malý zárobok, ktorý čakal Boba určite nebol atraktívnym, ale malý zárobok okorenený dobrodružstvom a naplnením sna a zápalom pre vec už neodpudzoval, ale naopak lákal. „ Keď sa zamilovávame, tak si volíme náprotivok tak, ako keď si vyberáme zákusok. Riadime sa celkovou chuťou, nie podľa surovín, ktoré sú použité,“ hovorí Finkel. Samozrejme, že to neznamená, že muži neberú do úvahy krásu ženy a ženy sa nezaujímajú o postavenie muža, ale v prvých fázach zamilovania nebývajú rozhodujúce.

Experiment amerických psychológov priniesol aj ďalšie prekvapenie. Preukázalo sa, že najmenej úspešní sú tí, ktorí počas „ rýchleho rande“ prejavujú rovnako intenzívny záujem o všetkých, čo si sadnú na štyri minúty oproti nim. Rozhadzovať siete príliš naširoko sa tiež nevypláca.


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

12.03.2009 11:35 Tajomstvo príťažlivosti sŕdc
28.01.2009 09:52 Dôležitý prstienok

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x