Kráľ Karl stále kraľuje

To, čo je Madonna v rámci pop music, je Karl Lagerfeld v móde. Už dvadsaťpäť rokov je umeleckým riaditeľom módneho domu Chanel a tvrdí, že móda je nemilosrdné podnikanie, kde je staroba zakázaná.

Azda aj preto svoj dátum narodenia tají. Niekde je uvedený rok 1938, ale nemecký bulvár uverejnil doklad o jeho krste v roku 1933. Päť rokov hore –dolu, dôležité je, že stále patrí medzi tých návrhárov, čo tvoria v harmónii s tepom doby.

Návrhár, čo pred pár rokmi schudol o 40 kg, chodí v úzkych džínsach, čiernom saku a bielej košeli s vysokým golierom až pod bradu, na každom prste má niekoľko strieborných prsteňov, sivé vlasy stiahnuté do chvosta a svoju na hrubo napudrovanú tvár skrýva za tmavými okuliarmi, bez ktorých ho nikto už dlho nevidel, svoj štýl už roky nemení. No je to práve on, čo dokáže trendy odhaliť, takpovediac, v ich embryonálnom štádiu a neomylne uvádzať na módnu scénu. Má jednoducho talent na nové veci a dáva šancu a posúva dopredu aj druhých - neznáme modelky, debutujúcich make-upartistov a hair-stylistov. Jednoducho nebojí sa a tak na parížskej ulici Gambon, kde sídli Chanel sa stále rozhoduje o tom, kam sa bude móda uberať.

Je to až neuveriteľné, že tak dlho drží Karl Lagerfelg značku Chanel tak vysoko a možno povedať, že bez väčších výkyvov. A mnohí tvrdia, že je pre Chanel rovnako dôležitý ako sama jeho zakladateľka. Kráľ Karl kraľuje úspešne, pretože hodnota slávneho módneho domu je dnes vyššia ako bola v čase, keď tam nastúpil.

Karl Lagerfeld zasahuje však aj do iných umeleckých oblastí. Miluje hudbu a často si vyberá hudbu k svojim prehliadkam od neznámych skupín, sám fotografuje a vystavuje, prsty má aj v architektúre, dizajne a výtvarnom umení, ba dokonca aj píše. Vo svojich šiestich domoch – posledný si kúpil v americkom štáte Vermont – zbiera starožitnosti. A to všetko stíha popritom, že navrhuje pre Chanel, pre taliansku značku Fendi a samozrejme aj pre svoju vlastnú značku Karl Lagerfeld. Proti svojmu veku bojuje prácou, púdrom a stravou a vyhláseniami, že nikdy nenapíše svoju autobiografiu a tým, že sa nekompromisne vyhýba akýmkoľvek retrospektívnym spomienkovým udalostiam a rozhovorom o svojom veku.


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

29.10.2009 22:00 Rocker návrhárom
16.09.2009 21:27 MJ, alebo superstar súčasnej módnej scény
23.04.2009 23:10 Návrhárska jar v H&M
24.02.2009 11:39 Aukcia storočia
15.02.2009 14:16 Smeruje Alexander Wang k Valentinovi?

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x