Nezadaný romantik

Romantické komédie a Hugh Grant to je dokonalé spojenie. Tento štyridsaťdeväťročný modrooký londýnsky švihák je stále bez obrúčky a ako sám hovorí, asi už aj v zrelom veku, a preto hrá golf.

Od ružového králička

Po prvý raz stál na divadelných doskách keď mal 4 roky a hral ružového králička v detskom predstavení Alenka v ríši divov. Rodičia si od dojatia utierali slzy, no v žiadnom prípade nerátali s tým, že sa ich syn stane hercom. Čakali, že ako absolvent štúdia angličtiny na Oxforde sa bude venovať solídnejším zamestnaniam. Nestalo sa. Divadlo, síce provinčné a amatérske, ho zlákalo už na strednej škole, no on pomaly mieril vyššie. Písal vlastné scenáre, založil si vlastnú revuálnu skupinu The Jockeys of Norfolk, chcel sa dostať k skutočnému herectvu, túžil po úspechu. Ďalším krokom na jeho ceste k filmovému svetovému herectvu bola televízia a tým naozajstným správnym krokom bola úloha vo filme svojho kolegu zo školy Michaela Hofmana Privileged.

Cez privilegovaných šľachticov

Grant týmto filmom debutoval v roku 1982, ale na väčšiu šancu si musel ešte počkať. Na medzinárodné uznanie čakal do roku 1987, kedy za úlohu privilegovaného homosexuálneho aristokrata Clivea Durhama vo filme režiséra Jamesa Ivoryho Maurice získal cenu za herecký výkon na festivale v Benátkach. Nebol to samozrejme jednoznačný štart skvelej kariéry, bol to však sľubný začiatok. Hugh mal všetky predpoklady využiť ho. Mal talent, vkus, inteligenciu a prirodzenú sebairóniu. Po úspechu Mauricea sa pre neho začalo obdobie „šľachticov“. Zahral si lorda Byrona v Remando al viento, v horore Skrýša bieleho červa hral pod vedením Kena Russella šľachtica z rodu drakobijcov, stal sa Chopinom v historickom filme režiséra Jamesa Lapina. Jeho šľachtické obdobie prerušil až Roman Polansky psychothrillerom Horúci mesiac. Po tomto filme sa cez menšiu úlohu v Ivoryho Súmraku dňa, kde si zahral s Anthonym Hopkinsom, prehral až k slávnej romantike Štyri svadby a jeden pohreb a tak aj k skutočnej sláve.

Romantika a Hollywood

Režisér Mike Newel dokázal dostať z Hugha Granta naozaj všetko. Rozkošného, trochu roztržitého Angličana v už spomínanej slávnej komédii si zahral vedľa Andie McDowellovej a hral ho tak dobre, že získal tak Zlatý Glóbus ako aj cenu Britskej filmovej akadémie. Medzinárodný úspech bol na svete a titulné stránky časopisov naznačovali, že Grant má dobre vykročené. Po preplávaní oceánu do sveta veľkého filmového biznisu sa úspešná cesta Hugha Granta trochu zadrhla. Jeho prvý pokus v Hollywoode, komédia Chrisa Columbusa Dvaja v tom, nedopadol najlepšie. Toto rozčarovanie z továrne na sny, vystriedali pocity šťastia po účinkovaní v oscarovom filme Rozum a cit.

Ach, tie ženy

Po hercovom boku sa trinásť rokov objavovala príťažlivá herečka a modelka Elizabeth Hurleyová, s ktorou sa stretol v roku 1987 pri nakrúcaní filmu Remando al viento v Španielsku, kde hral Lorda Byrona a ona zasa Claire Clairmontovú. Dvojica spolu o deväť rokov neskôr založila spoločnosť Simian Films a prvý film, ktorý spoločne vyprodukovali v roku 1996 pod názvom Smrtiaca liečba si vyslúžil poriadnu kritiku. No ešte rok predtým upozornil Hugh Grant na seba obrovským škandálom s prostitútkou Divine Brownovou, z ktorého vyšiel s pokutou a dvojročným podmienečným trestom. Jeho kariéra, ako aj vzťah s Elizabeth sa otriasal v základoch, ale ešte odolal a dokonca časopis Empire ho zaradil do stovky sexi hercov histórie a dostal sa aj do prvej štvorky najúžasnejších britských hercov. S Elizabeth sa rozišli v roku 2000, no aj po rozchode zostali dobrými priateľmi a keď sa Elizabeth narodill syn Damian, stal sa jeho krstným otcom.

Po škandáloch opäť úspech

Na herecké výslnie sa vrátil až v roku 1999, keď si zahral v skvelej romantickej komédii Notting Hill po boku Julie Robertsovej a úspech mali aj ďalšie romantické a dnes kultové filmy, v ktorých sa objavil, ako Denník Bridget Jonesovej s Renée Zellwegerovou alebo Dva týždne na zaľúbenie so Sandrou Bullockovou. A páčil sa aj v pokračovaní príbehu o Bridget Jonesovej s podtitulom S rozumom v koncoch v roku 2004. Naposledy hral v americkej komédii American Dream a s Drew Barrymoreovou v romantickej komédii Hudba a text.
Napriek tomu, že láska je ústrednou témou väčšiny filmov, v ktorých kedy hral, Hugh v lásku na prvý pohľad neverí a dodnes nenosí na prste obrúčku. Zasnúbený bol aj s Jemimou Goldsmith Khanovou, no vo februári 2007 dvojica oznámila rozchod a tak tento modrooký Londýnčan je stále nezadaný.

Ironický golfista

„Nerád hovorím o tom, že hrám golf, ale nemá zmysel to skrývať. Znamená to, že už som naozaj v zrelom veku a som jednou z tých tragických postáv na gríne, čo majú veľa peňazí a málo talentu. Golfom som zabil už veľa času a beriem ho až príliš vážne a to je prvý znak muža bez života." Takto komentuje svoje golfový život vždy ironický Hugh Grant a s veľkou vervou ďalej trénuje odpaly a paty.


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

09.11.2009 15:45 Splnený sen
23.04.2009 23:24 Štýlová Sienna Miller
01.04.2009 22:18 Spokojná bosorka
24.02.2009 08:50 Žatva pre návrhárov
24.02.2009 08:46 Vyhrala rozprávka, lebo...

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 273x