Zomrel kráľ. Nech žije kráľ!

Módny svet na jar minulého roka smútil za Yves Saint-Laurentom, ale zdá sa, že táto legenda francúzskeho krajčírskeho umenia má plnohodnotného nástupcu. Stefano Pilati ako kreatívny riaditeľ módneho domu Yves Saint-Laurent už štyri roky dokazuje, že má talent rovnako veľký ako samotný majster.

Je to práve on – skvelý konštruktér odevu, čo posledné sezóny posúva módu revolučne dopredu. A aký je v súkromí? V ničom sa nepodobá ostatným parížskym návrhárom. Je to taliansky playboy a anglický gentleman v jednom. Jazdí na Ferrari, počúva R&B a rád tancuje.

V briadke a ostrými rysmi tváre vyzerá ako starý filozof, len tetovanie na ramene prezrádza jeho spätosť s dneškom. Má rád cigarety a fajčí skutočne elegantne, vo francúzskom štýle. Tí, čo boli jeho hosťami v parížskej centrále módneho domu Yves Saint-Laurent hovoria, že rád si počas rozhovoru zapáli fajku a pije čaj, má tajomný a zamyslený výraz a svojou gestikuláciou pripomína Oscara Wilda. Vo svojej pracovni má množstvo kníh o umení a kompletnú kolekciu Proustových diel. Všetko v jeho pracovni je ako vystrihnuté z nejakého filmu o francúzskom návrhárovi až na jednu vec, ktorá tam akosi nepasuje a tou je surf. Ten prezrádza jeden z koníčkov, ale aj niečo o jeho skutočnej povahe. Stefano Pilati je Talian a jeho korene sú často veľmi čitateľné. Má slabosť pre staré športové autá a rád tancuje. Ako sám hovorí, keď počuje dobrú hudbu nevie sa ovládať a raz-dva šalie na parkete.

Milánske detstvo a začiatky

Stefano Pilati vyrastal na milánskom predmestí. Jeho otec bol obyčajným daňovým úradníkom, no jeho matka pochádzala z veľmi bohatej talianskej rodiny. Po svadbe sa vzdala luxusného života a žila so svojím mužom na predmestí mesta, no keď mal Stefano 13 rokov jeho rodičia sa rozišli. Vtedy sa jeho matka vrátila k rodičom a ako spomína Stefano, bolo to čudné, že odrazu chodili lyžovať do Cortiny a žili v najvychytenejšej štvrti Milána, keď predtým zápasili o každý groš. V čase mladosti mali na neho vplyv jeho sestry, ktoré nosili džínsy a mokasíny a kabelky od Gucciho. Mal rád módu, bavila ho, no jeho rodičia rozhodli, že bude študovať architektúru, čo bolo podľa ich názoru lukratívnejším a váženejším povolaním. Vyštudoval, ale hneď po skončení školy sa pokúšal uchytiť v módnej branži. Veľmi rýchlo uspel a začal pracovať pre firmu Cerruti, neskôr pracoval ako konzultant pre výber tkanín pre Versaceho, Jil Sander, Van Notena i Valentina a popritom aj ako štylista pre rôzne módne časopisy. V roku 1993 dostal ponuku spolupracovať na pánskych kolekciách pre Giorgia Armaniho. O dva roky neskôr prešiel do Prady, kde na začiatku robil výber materiálov, neskôr sa stal asistentom Miuccie Prady pre kolekcie Miu Miu.

Nové storočie, nové výzvy

Prvý veľký zlom v jeho kariére nastal v roku 2000, kedy ho oslovil čerstvý kreatívny riaditeľ módneho domu Yves Saint-Laurent Tom Ford. Tento úspešný Texasan ho hneď a zaraz urobil svojou pravou rukou a po dvoch rokoch ho menoval na pozíciu riaditeľa všetkých projektov značky. Vyššie už to nešlo, keďže nad Pilatim bol už len sám Tom Ford.
V roku 2004 neočakávane Tom Ford rezignoval z postu kreatívneho riaditeľa tak u Gucciho ako aj u Yves Saint-Laurenta a osobne vymenoval za kreatívneho riaditeľa verejnosti dovtedy málo známeho Stefana Pilatiho. Ako sa neskôr Pilati priznal, napriek tomuto úspechu nemal veľmi chuť vyskakovať a oslavovať šampanským, len si stále opakoval : „Ako je to možné, ako je to možné.“ a uvedomoval si obrovskú zodpovednosť.
Prvú svoju kolekciu pre YSL predstavil na jar – leto 2005. Ležala na ňom obrovská zodpovednosť. Na jednej strane musel súperiť s Fordom, ktorý bol miláčikom hviezd svetového šou biznisu, na druhej so samotným majstrom Saint-Laurentom – legendou a zakladateľom značky. Pilati však vedel, že prvou kolekciou nemá čo stratiť, že musí robiť to, čo cíti vo svojom vnútri a keby postupoval zo strachu ináč, môže to byť nielen jeho prvá ale zároveň aj posledná kolekcia.

Kritika bola vedľa

Dnes vieme, že sa mu to podarilo, ale po jeho prvej prehliadke kritika nebola na jeho strane a nikto nevedel odhadnúť, ako sa bude ďalej uberať jeho kariéra. A čo sa nestalo. Napriek neprajným recenziám jeho modely oslovili iných návrhárov a hneď v nasledujúcich kolekciách ho začali masovo nasledovať, predovšetkým v New Yorku. Jeho tulipánová sukňa sa stala hitom a objavila sa na prehliadkach v Miláne i v Paríži. A zrazu sa kritika začala kajať. Renomovaný módny žurnalista Hal Rubinstein z amerického InStylu sa po čase priznal, že v prípade Pilatiho sa veľmi zmýlil vo svojom hodnotení, pretože už po pol roku všetko, čo Pilati predviedol v Paríži skopírovali mnohí ďalší návrhári. Na jeho strane hneď od začiatku bola Carine Roitfeldová – šéfka francúzskeho Vogue - aj keď dodatočne jej neprajníci tvrdili, že preto velebila Pilatiho, pretože módny dom Yves Saint Laurent platí obrovské sumy za reklamu v jej časopise. A sama veľká Anne Wintourová napísala, že Stefano Pilati má obrovský vplyv hlavne na mladých amerických návrhárov, ktorí sa inšpirujú nielen jeho modelmi ale aj ním samým..

Vhodný nástupca

Na rozdiel od Toma Forda, ktorý bol v čase, keď pracoval pre YSL kritizovaný za nedostatok úcty k tvorbe majstra, Pilati s nadšením študuje archívy módneho domu a pred každou novou kolekciou si vyberie hneď niekoľko z jeho geniálnych módnych vynálezov, ktorým dokáže dať nový, svieži a moderný rozmer. A tak smoking, pelerína, sedemosminové nohavice si už našli cestu do jeho kolekcií. A v čom je ešte iný a novátorský? Na rozdiel od mnohých iných na módnej scéne sa zameriava na siluetu, no a detaily posúva do druhého plánu, čo si môžu dovoliť len skutoční majstri krajčírskeho umenia.
Až zázračne pôsobí skutočnosť, že každá jeho nová kolekcia je celkom iná ako tá predchádzajúca a aj keď od jeho debutu uplynulo len pár rokov, viaceré jeho kolekcie už prešli do histórie módy. Jeho etnické inšpirácie na jeseň 2005, orientálna kolekcia na jar 2007 a veľmi vydarená kolekcia inšpirovaná Manhattanom deväťdesiatych rokov na jeseň 2007 bodovali a o jeho úspechu už niet pochybností. Kritika ho velebí, modelky, štylisti i hviezdy ho milujú. Paríž ho prijal a dnes o ňom hovoria, že len on môže nahradiť veľkého majstra.
Po prezentácii minuloročnej jesennej kolekcie veľmi vplyvná Cathy Horynová z New York Times napísala, že to bola doposiaľ jeho najlepšia kolekcia.

Pilati je cool

Žijeme v časoch, kedy byť cool je nevyhnutné. Dokonca mnohé tradičné parížske módne domy sa dočkali takéhoto hodnotenia. Balenciaga, Lanvin, Vuitton i Chanel sú cool, ale Pilatimu na takomto hodnotení záleží. Ako sám povedal, on dbá najmä o dobré meno módneho domu a potom aj o to svoje. Na svoje módne prehliadky pozýva skutočne veľké osobnosti filmu ako Catherine Deneuveová, Cristin Scott Thomasová či Marion Cotillardová. Má rád ľudí, ktorí majú štýl, ale nie sú obeťami módy ako Lindsay Lohanová či Amy Winehouseová. A práve v tom sa líši aj od Jacobsa, Galliana či Lagerfelda. A odlišuje sa aj tým, že si nefarbí vlasy ako Jacobs, nie je obvešaný prsteňmi a náhrdelníkmi ako Lagerfeld a nemení svoj vzhľad každý mesiac ako Galliano. A popritom je skvelým tvorcom tendencií aj v pánskej módy a vie sa aj sám úžasne „nastylovať“. Vo svojich košeliach s rozopnutými gombíkmi a športových sakách vyzerá trochu ako taliansky playboy na jachte v Saint Tropez a v bermudách a tričkách à la sedemdesiate roky ako kalifornský surfista. A predsa je Pilati cool a to oveľa viac ako všetci ostatní návrhári. Potvrdzujú to aj slová Oliviera Zahma – šéfredaktora časopisu Purple, ktorý o tom, čo je cool, vie naozaj všetko a ktorý povedal: „ Je veľa úžasných modelov na prehliadkach, ale nikto ich nenosí. Pri Stefanovi mám pocit, že on naozaj vie, čo by chceli nosiť mladé ženy v Londýne či New Yorku.“ Jeho modely sa nosia a preto je cool.

Foto: isifa.com


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

29.10.2009 22:00 Rocker návrhárom
16.09.2009 21:27 MJ, alebo superstar súčasnej módnej scény
23.04.2009 23:10 Návrhárska jar v H&M
18.03.2009 18:18 Kráľ Karl stále kraľuje
24.02.2009 11:39 Aukcia storočia

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x