Francúzska spojka

Jean Paul Gaultier, enfant terrible francúzskej módy, sa pohybuje na svetovej módnej scéne už viac ako tridsať rokov a jeho tvorba stále fascinuje schopnosťou zachytávať meniaci sa svet okolo nás.

Jedným zo znakov tvorby Jeana Paula Gaultiera je korzet. Prvý raz ho uviedol v roku 1984 a stal sa, takpovediac, jeho fetišom. Inšpiráciou mu bola bielizeň, ktorú našiel v skrini svojej milovanej starej mamy. Saténový, lososovo rúžový korzet ho očaril a ako sám spomína, nikdy nezabudne na ten moment, keď ho našiel.

Jeho stará mama mala najsilnejší vplyv na jeho tvorbu. To ona odhalila jeho talent a od začiatku ho veľmi podporovala v jeho kariére. Jej rozprávanie o medzivojnovom Paríži, o úžasných francúzskych filmoch z rokov dvadsiatych a tridsiatych vytvorili u neho až akúsi posadnutosť, ktorú sám priznáva.

Roky učenia

„Som stále chlapcom z predmestia, ktorý sníva o veľkom meste“, hovorí aj dnes Gaultier, ktorý sa narodil v roku 1952 na predmestí Paríža Areueil. Keď mal trinásť rokov navrhol svoju prvú kolekciu šiat pre mamu a babku. O dva roky neskôr ušil originálny plášť s vreckami na knižky. Už v sedemnástich sa stal asistentom Pierra Cardina, u ktorého sa učil tajomstvám profesionálneho veľkého krajčírstva. Po dvoch rokoch prešiel do konzervatívneho módneho domu Jeana Patoua , ale rýchlo sa vrátil k progresívnemu Cardinovi. A práve tam sa zrodila prevratná, nekonvenčná štylistika jeho neskorších autorských kolekcií. Majster krajčírskeho umenia a vynikajúci obchodník Cardin vedel čo v ňom je a tak ho poslal do Manily, kde navrhoval pánske obleky určené pre americký trh. Jeho štýl sa tak páčil filipínskej vplyvnej smotánke, že ho nechceli pustiť naspäť do Francúzska a až smrť milovanej starej mamy bola dôvodom na jeho návrat do Paríža.

Zberateľ inšpirácií

Málokto vie, že Gaultier na svojej dráhe do módnej siene slávy si aj odbehol od veľkého krajčírstva do sveta televízie a stal sa moderátorom anglickej televízie. Londýn – multikultúrne hlavné mesto Veľkej Británie - na jednej strane ako kolíska anglického tradicionalizmu a na druhej mekka punku a zdroj mnohých etnických prvkov ovplyvnil tvorbu Gaultiera veľmi výrazne. Jedna z jeho najznámejších a prevratných kolekcií Le Grand Voyage na jeseň – zimu 94/95 dokumentuje jeho londýnske hľadanie inšpirácií na kombináciách hinduistických sári so sieťkovými T-shirtami či neopunkových sukní s mongolskými plášťami.

Jedinečný umelec

A časom Gaultier začal masovej kultúre vracať to, čo si od nej požičal a určite ťažko budeme hľadať iného návrhára, ktorý ju tak výrazne ovplyvnil. Madonna, fascinovaná jeho odvážnym štýlom s ním začala spolupracovať a Gaultier jej pripravil kostýmy na veľkolepé turné Blond Ambition Tour, v rámci čoho vznikla aj jeho slávna špicatá podprsenka. Gaultier je autorom aj extravagantných kostýmov pre Marilyna Mansona, obliekal mnohé filmy – medzi inými Bessonov Piaty element či biografický dokument V posteli s Madonnou - i divadelné predstavenia. Za kostýmy pre divadelné predstavenie Le Defilé získal prestížne ocenenie – francúzskeho Oscara za módu.

Chvála rôznorodosti

Jean Paul Gaultier neverí, že existuje jeden jediný kánon krásna. Už roky angažuje ako modelov na svojich prehliadkach priateľov či nezvyčajných ľudí z ulice. Hlavne v deväťdesiatych rokoch často šokoval výberom svojich modeliek a ako sám hovorí: „Prezentácia módy je ťažká práca a jej efekt závisí aj od komfortu a spokojnosti modelky a preto na prezentácie kolekcií oslovujem také, ktoré sa v modeloch dobre cítia, pôsobia prirodzene a celkove to vnímajú ako skvelú zábavu“. Počas jeho jubilejnej prehliadky k tridsiatemu výročiu sa objavili na móle aj ženy v rokoch, modelky s tetovaním a v žiadnom prípade nie vychudnuté. Bol to jeho originálny protest proti diktátu krásy v rozmeroch XXS.

Viac ako provokatér

Má rád provokáciu, má pasiu z toho, keď sa mu podarí stierať rozdiely medzi mužským a ženským. Keď v roku 1985 inšpirovaný filmom s A Boh stvoril ženu s Brigitte Bardotovou pripravil kolekciu pod názvom A Boh stvoril muža, bola ďalšia jeho veľká provokácia na svete. Ako prvý obliekol sukne mužom a v roku 1991 išiel ešte ďalej a navliekol ich do korzetov. Nešlo mu o to, aby muži začali masívne nosiť korzety a sukne, ale dal tým svetu na známosť, že rozdiely medzi mužským a ženským šatníkom sa stierajú rovnako ako sa vytrácajú tradičné dogmy o spoločenskom postavení mužov a žien.

Gaultierov Hermès

Od roku 1999 Jean Paul Gaultier – enfant terrible sveta módy – vládne aj v módnom dome Hermès a ako sa vyjadril, toto spojenie je pre neho splnením tých najskrytejších snov, pretože od detstva obdivoval a uctieval luxus a tradíciu, ktorými vládne práve Hermès . Tento francúzsky provokatér dostal smotánku svojimi kolekciami pre Hermès do úžasu. Jeho jazdeckého štýlu, ktorý vychádzal z tradície značky a zároveň bol gaultierovsky originálny, sa rýchlo chytili aj iní veľkí a vznikol tak nový populárny trend – úzke nohavice do čižiem..

Jean Paul Gaultier bol vždy odvážnejší ako iní, nebojácne kráčal za hranice konvencií. Jeho smelosť je však priamoúmerná talentu a krajčírskemu majstrovstvu. Tvrdí, že zmeny v móde sú celkom normálnym javom, pretože keď človek dosiahne istý bod nasýtenia, móda sa musí zmeniť a deje sa tak v pravidelných intervaloch. Bol tu vojenský štýl, návraty k päťdesiatym i tridsiatym rokom, ekologický štýl, móda zamierila aj do vesmíru, boli sme aj svedkami etnickej a romantickej módy a ovplyvňuje nás aj americký športový štýl, no Jean Paul Gaultier predpovedá, že móda sa vracia k luxusu a elegancii.

Foto: isifa.com


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

29.10.2009 22:00 Rocker návrhárom
16.09.2009 21:27 MJ, alebo superstar súčasnej módnej scény
23.04.2009 23:10 Návrhárska jar v H&M
18.03.2009 18:18 Kráľ Karl stále kraľuje
24.02.2009 11:39 Aukcia storočia

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x