Skryté lákadlá talianskeho Bergama

Pre všetkých, ktorí sa chcú vyhnúť vyšliapaným cestičkám klasických milánskych galérií a promenád sme na mieru ušili niekoľko výletov za skrytými pamiatkami Talianska v lombardskej provincii a mieste s rovnakým názvom Bergamo.

História a osobnosti

Perla Lombardie – Bergamo – si pamätá Keltov, ktorí ho nazvali „mestom kopcov“, ale aj Rimanov, Benátčanov, Napoleona a Rakúsko-Uhorsko. Obklopujú ho malebné vrcholky za Horným mestom so šesťkilometrovými hradbami a štyrmi bránami, za ktorými sa kľukatia staré obchodné cesty do Benátok, Milána, údolí Seriana a Brembana a k rieke Adda.

Spomedzi štyroch pevností Horného mesta sú najznámejšie hrady Rocca a Cittadella. S kamennými opevneniami ostro kontrastujú jasné farby malieb a fresiek na renesančných vilách. Niektoré z nich dodnes vlastnia známe talianske rodiny, ako napr. módny guru Trussardi. Mesto však preslávil najmä jeho rodák, operný skladateľ Gaetano Donizetti a maliar Lorenzo Lotto, ktorý zdobil kostol Sv. Bartolomeja v Hornom meste.

Rušné Dolné mesto s obchodnými ulicami ako via Tasso, via Settembre a via S. Orsola spájajú s historickým centrom dve lanovky, z ktorých je nádherný výhľad.

Nenechajte si ujsť

Prvá lanovka vás odvezie na námestie k trhom s obuvou. Po vydláždených úzkych uličkách s čarovným nádychom histórie sa dostanete k Starému námestiu so slávnou kaplnkou generála Colleoniho a k zvonici Campanone, z ktorej sa často rinú tóny dotvárajúce atmosféru zašlých čias. Na malých námestiach nájdete reštaurácie a posedenia s terasami vo dvore, kde ku každému nápoju dostanete drobnú maškrtu zdarma. Druhá lanovka vás z Horného mesta odvezie na kopec San Vigilio.

Zakladateľ pošty, dane a taxíkov

Vedeli ste, že pošta, dane a taxi služby v Európe vďačia za svoju existenciu 32 jazdcom na koni z Bergama? Historici tvrdia, že rodina Tassovcov doručila prvú poštovú zásielku v roku 1251 a neskôr sa stala monopolnou spoločnosťou na doručovanie pápežskej a imperiálnej pošty. Keď sa spoločnosť rozšírila do Nemecka, museli sa presunúť i Tassovi zamestnanci, a tak sa zrodili taxi služby, platené z daní (taxis - lat. daň).

Typická žltá trúbka, symbol Tassovej firmy, je charakteristickým znakom väčšiny európskych pôšt a možno ju vidieť aj v rodnom meste tejto rodiny, v stredovekej dedinke s kamennými domami Cornello de Tazzi.

Ďalšou odporúčanou zastávkou je dedinka Lovere, kde sa stredoveký šarm snúbi s očarujúcou architektúrou viliek, baziliky Svätej Márie Assunty a farského kostola Svätého Georgia s výhľadom na breh jazera Iseo.

Ochutnávka vína na hrade

Na vrchole kopca nad dedinou Grumello sa týči unikátny hrad z 12. storočia, ktorý bol nielen svedkom rytierskych stretnutí, ale aj výroby vína, a to už od čias Rimanov. Dnes hrad ponúka možnosť ubytovania (55 eur/deň), organizovania večierkov alebo ochutnávku vína každú nedeľu od 15.00 do 18.00 hod. Zvedavých návštevníkov určite zaujme história výroby vína, 15 000 litrový sud lahodného hroznového moku a chuť elixíru s ovocným, korenistým alebo ružovým nádychom. Ak si chcete kúpiť jednu z každoročne vyprodukovaných 100 000 fliaš vína vynikajúcej chuti, pýtajte si Moscato Passito.

Harlekýn a Burattino Gioppino

Podľa dôkazov Harlekýn pochádza z údolia Brembana a je alegóriou bláznivej, nemotornej postavy sluhu, ktorého v Benátkach po prvý raz stvárnil Alberto Ganassa z dediny Oneta. Vždy nosieval vestu zošitú z farebných zdrapov, z vyblednutých, obnosených handier. U nás menej známou postavičkou ako Harlekýn je miestna bábka (po taliansky burattino) – bergamský Gioppino. Pestrú výstavu bábok ponúka múzeum Tino Sana v obci Almenno, ktoré je aj ideálnym miestom pre záujemcov o talianske drevorezby.

Vyberte si dovolenkový balík podľa chuti

V údoliach Bergama – Seriane a Brembane – stoja za vyskúšanie organizované exkurzie so zľavami v celom regióne. Tí, ktorí uprednostňujú aktívnu dovolenku, sa určite vyžijú na príkrych svahoch nad riekou Brembo s vyše dvesto jazerami, nespočetným množstvom turistických a cyklistických chodníkov, ale aj možnosťami lezenia po skalách. Na farme Ferdy môžete ochutnať syr, odfotografovať sa so zvieratami a zajazdiť si na koni. Neďaleké mestečko San Pellegrino preslávilo jeho mondénne kasíno – v minulosti lákadlo talianskej smotánky – a liečivé minerálne vody (www.turismo.bergamo.it a www.consorziovallebrembana.com).

Castione della Presolana v údolí Seriana láka ďalšími bohatými možnosťami. Možno tam príjemne stráviť čas pri golfe, lukostreľbe, športovom bobovaní či trekingu. Nemenej zaujímavé sú aj prechádzky susednými údoliami a popri jazerách v rámci týždenného konského safari (viac informácií na farme v Monte Pora). V oblasti Presolana sa môžete ubytovať vo vysokohorských chatách, rodinných domoch alebo na luxusných miestach s priestorom pre športové vyžitie i oddych, ako ich ponúka hotel Milano. Viac informácií o ubytovaní nájdete na www.cooraltur.it a www.presolana.it.

Výlety loďou, windsurfing, plávanie a plachtenie sú obľúbenými atrakciami pre návštevníkov jazera Iseo, ktoré sa môže popýšiť najväčším európskym jazerným ostrovom. Nenápadnejšie a pokojnejšie prostredie jazera Endine vyhľadávajú najmä vodní cyklisti a rybári.


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

30.12.2009 15:52 Jediné múzeum vôní - osmotéka vo Versailles
15.12.2009 20:19 Oddych pre deti i rodičov - Reiter´s Avance Hotel
11.11.2009 11:49 Sex v meste ako turistická atrakcia
19.06.2009 18:50 Nové múzeum Akropolis
13.02.2009 18:16 Lifestylové cestovanie

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x