Richmond nad Temžou: čo s načatým dňom, alebo ako si žije anglická smotánka…

Všetko, čo ste chceli vidieť v Londýne na jednom mieste: noblesné a nádherné, divoké aj priateľské, to všetko nájdete v Richmonde, kam sa dostanete po polhodinovej ceste metrom (District Line) zo srdca tejto metropoly.

Hoci je Richmond londýnskym „Beverly Hills“ s bohatými vilkami vo viktoriánskom štýle, môžete tam stráviť príjemné chvíle v prostredí, ktoré dýcha históriou. Vyberte sa do parkov s neporušenou prírodou, zašportujte si v susedstve Wimbledonu, alebo si zájdite do pravého anglického pubu.

Richmond už celé storočia priťahuje ľudí, od politikov až po celebrity, vďaka pôsobivému prostrediu panenskej prírody v okolí rieky Temže.

Mick Jagger, spevák skupiny Rolling Stones, vlastní dom na samom vrchu Richmond Hillu. Má výhľad na Temžu, kráľovské rezidencie a lúky, na ktorých sa ako pohyblivé bodky pasú kravy, čo dotvára pocit pokoja a skvostnej nádhery. Výhľad z tejto oblasti je chránený nariadením parlamentu už od roku 1902! Kým si pochutnávate na pive v pube Roebuck, môžete sa kochať výhľadom až po katedrálu St. Paul’s či hrad Windsor, rezidenciu kráľovnej.

Z časti Richmond Green sa môžete vybrať popri rieke rôznymi smermi po turistických alebo cyklistických chodníkoch. Prechádzajú popri moste Richmond Bridge, kde nájdete moderné reštaurácie a bary. Punc histórie pridá miestny výrobca lodiek, ktorý už od nepamäti zhotovuje svoje člny v malom obchodíku pod mostom. Môžete si prenajať loďku a vydať sa z Teddington Lock do Hampton Wick, popri zámku Hampton Court a byť tak svedkami päťstoročnej kráľovskej histórie - od Henryho VIII. po Georgea II.

Najlepšie je vybrať sa na pešie potulky alebo na výlet bicyklom popri rieke. Možno zažijete aj malé dobrodružstvo, lebo po dažďoch voda v rieke rýchlo stúpa, vylieva sa z koryta a zaplavuje okolité lúky. Počas mojej prvej návštevy som si musela vyhrnúť nohavice, vyzuť topánky a počľapkať sa v kalužiach.

Odporúčam vám navštíviť Ham House zo 17. storočia so záhradami, Icehouse (skladovali tam ľad, ktorý používali pri príprave miestneho ľadového koláča) alebo augustové nedeľné jazzové koncerty. September a október sú venované duchom a tekvicovým slávnostiam.

Najrýchlejšou cestou, ako sa dostať na druhú stranu rieky, je naskočiť na riečny taxík (pltník od vás nebude chcieť viac ako libru). Jednoduchý čln premáva od Ham House po Marble Hill House (postavili ho pre milenku Georga II.) a galériu Orleans House Gallery, ktorá vystavuje súčasné umenie a fotografie od mladých tvorcov.

V jednom z pubov na brehu rieky sme si dali drink a vychutnávali atmosféru Temže. Potom sme zašli na ostrov Eel Pie Island známy zo 60. rokov vďaka koncertom skupiny Rolling Stones. Dnes je domovom umelcov a miestom, kde sa konajú letné koncerty pod holým nebom.

Najbližšia štvrť Twickenham je známa ako kolíska anglického rugby, pretože v roku 1909 tam hral prvý rugbyový klub. Keď pôjdete dolu po rieke, narazíte na panstvo Strawberry Hill House z 18. storočia. Pokladajú ho za jednu z najdôležitejších stavieb z obdobia vzkriesenia gotiky.

Richmond je domovom najväčších kráľovských poľovných revírov s neporušenou prírodou, akými sú napr. Home Park a Bushy Park (pri zámku Hampton Court). Jeden z nich si môžete vybrať hoci aj na piknik.

Veľké stáda jeleňov a danielov sa túlajú voľne v majestátnych lesoch Richmond Parku rozprestierajúceho sa na tisícke hektárov medzi Temžou a Wimbledonom. A navyše, neďaleké kráľovské botanické záhrady Kew Botanical Gardens si zaslúžia, aby ste im venovali celodenný výlet – určite neoľutujete! Milovníci vtáctva sa môžu zase vybrať do mokradí v Barnes.

Zostavte si výlet podľa vlastného vkusu na www.visitrichmond.co.uk


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

30.12.2009 15:52 Jediné múzeum vôní - osmotéka vo Versailles
15.12.2009 20:19 Oddych pre deti i rodičov - Reiter´s Avance Hotel
11.11.2009 11:49 Sex v meste ako turistická atrakcia
19.06.2009 18:50 Nové múzeum Akropolis
13.02.2009 18:16 Lifestylové cestovanie

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (69)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (75)


     Spolu: 272x