Umenie minimalizmu

Čaká vás veľké jarné upratovanie? Skúste si upratať s Dominique Loreauovou, autorkou knihy L´Art de la simplicité svoje skrine, byt a kabelku a možno sa vám bude žiť ľahšie a zdravšie.

„Žiť zdravo, to je žiť jednoduchšie“, hovorí autorka tejto inšpirujúcej knižky a dodáva, že naša civilizácia začína trpieť z dôvodu nadbytku. Okolo nás je veľa jedla, spotrebného tovaru, pokušení a my si musíme stále niečo vyberať, rozhodovať sa. Jej kniha je receptom na to, ako zvládnuť nadbytok, ako žiť jednoduchšie a zároveň bohatšie na čas a priestor.

Všetkého sedem

Skriňa. Urobte si zo svojej garderóby oázu pokoja a harmónie, pretože počas 80 % celkového času nosíme oblečené len 20 % toho, čo máme v skrini. Vyhoďte všetko, čo je „nie až tak zlé“, čo je vám malé a čo ste si kúpili v zúfalstve a obliekli len raz. Vo vašej skrini by malo zostať všetkého po sedem kusov – sedem nohavíc, sedem sukní, sedem sák a kabátikov, sedem tričiek, sedem párov topánok, atď. Ak máte o pár kíl naviac a neoblečiete svoju obľúbenú blúzku, neváhajte a vyhoďte ju. Získate priestor na nové blúzky a možno aj nové pozitívne zážitky. A keď aj schudnete, určite si budete chcieť kúpiť niečo nové. „Ženy , ktoré preferujú čiernu, majú farebný život“, pretože čierna je farbou banketov a spoločenských udalostí. Ak ste teda typ, čo žije pestrým spoločenským životom, nezabudnite na čiernu. Pri čiernej sa nemôžete pomýliť. A nakoniec vyhoďte zo skrine všetky otrasné drôtené ramienka z čistiarne a zmes farebných umelohmotných ramienok a zainvestujte do krásnych a štýlových a do skrine si kúpte vonné vrecká. A keď budete v pokušení kúpiť sa naraz dve - tri tričká v akcii, kúpte sa radšej luxusný šál.

Jedna luxusná postačí

Odvážte si svoju kabelku. Nemala by vážiť viac ako 1,5 kg. V kabelke môžete mať šminky – samozrejme, že nie celú kozmetickú taštičku, plnú zoschnutých špirál a napoly vypotrebovaných kaziet s očnými tieňmi - ale len rúž alebo lesk na pery a pudrenku, ďalej doklady a peniaze. Pripúšťa sa mobil, ale váhu treba sledovať. Poviete si, to je drsné, ale skúste zo svojej kabelky vybrať, napríklad, veľkú tubu s krémom na ruky, dve požičané CD-čká, ktoré tam nosíte už týždeň, učebnicu angličtiny a desiatky bločkov od nákupov a uvidíte, že sa poľahky do limitu Dominique Loreauovej dostanete. Oveľa tvrdším je jej odporúčanie mať jednu kabelku na sezónu. Samozrejme, tým myslí jednu kabelku na bežný deň. Jednu, ale luxusne jednoduchú, krásnu zvonka i zvnútra, kabelku bez ostrých hrán, ktorými môžete ohroziť život okoloidúcich, ale ani príliš mäkko guľatú, ktorá pôsobí ako torba pastiera. Ak si dokážete odoprieť päť či šesť kabeliek v prospech jednej luxusnej a drahej, opäť na tom získate. Nielen finančne, ale ušetríte si aj čas, kedy si prekladáte veci z jednej kabelky do druhej.

Byt, nie sklad

Koľko predmetov kupujeme, lebo sme ich videli u niekoho iného, alebo sme im jednoducho neodolali v obchode – vzdychá autorka a dodáva : „...ľudia obrastajú vecami, ktoré nepotrebujú a nedokážu ich vyhodiť“. Je to tak, veď mnohé byty a domy aj u nás pripomínajú blšie trhy, či obchody s lacnými starožitnosťami, provinčné múzeá alebo nábytkové katalógy. Poviete si, že nikto vás nedonúti vzdať sa suvenírov z vašich dovoleniek, ale jej návod predsa stojí za uváženie. Ak sa neviete s nejakým predmetom rozlúčiť, skúste si ho odfotiť a potom na niekoľko dní odložiť, napríklad do pivnice. Po troch dňoch vám už nebude chýbať, tvrdí Dominique Loreauová. Takto si vytvoríte v byte priestor na život, váš vlastný život. Nechajte si v byte len veci užitočné, ktoré skutočne používate a veci naozaj pekné, na ktorých sa vaše oči mnoho razy pristavia a je vám dobre. Menej vecí je viac pohodlia a menej upratovania.


Čím skromnejšie, tým lepšie

V kapitole Ako byť pekná zdôrazňuje, že nezáleží na veku a ani na vráskach, ale na tom, ako sa cítime vo vlastnom tele. A ďalej pripomína, že našej kráse najviac prospieva spánok, voda a šťastie. Vo svojom mini menu odporúča nejesť nikdy porcie väčšie ako je vaša päsť a všetko jedlo dokonale servírovať, aj tie celkom jednoduché jedlá. Radí, každý večer si v hlave zoradiť pekne za sebou pozitívne zážitky a príjemné chvíle. Táto inventúra dobrých správ je vynikajúcim telocvikom pre vašu dušu. Na druhej strane, nadbytok informácií z každodenného niekoľkohodinového pozerania televíznych programov, ktoré nič neprinášajú, je ako žuvačka, čo sa vám prilepí na dušu a nedá vám dýchať. A úžasnou je aj kapitola Chvála samote, v ktorej radí – vyhýbajte sa známym, ktorí nie sú pre vás zaujímaví, ale len a len známi. Keď niekoho kritizujete za chrbtom, nevyhľadávajte jeho spoločnosť a nebratajte sa hneď s každým sympatickým človekom, ktorého ste len teraz stretli. Dvaja – traja skutoční priatelia vám stačia. A nakoniec odporúča chvíle samoty s knižkou a svojimi myšlienkami.


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

29.01.2010 11:00 Spokojní slovenskí muži
17.09.2009 11:11 Nákupné ekotašky ako módny bonbónik
22.05.2009 10:08 Filip Šebo patrónom žiackeho turnaja
28.02.2009 13:30 Chce to zmenu štýlu

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x