Manželstvo sa stáva výhodnejšie pre mužov

"V dnešnej dobe rastie pravdepodobnosť, že sa muži oženia so ženami, ktoré majú vyššie vzdelanie a zarábajú viac peňazí ako oni. U žien je to naopak," uviedol Paul Fucito, tlačový hovorca výskumného centra Pew Research Center. "S rastúcim počtom dobre platených žien v posledných desaťročiach sa stáva manželstvo ekonomicky výhodnejšie pre mužov," píše sa ďalej v štúdii, ktorá skúmala ženy medzi 30 a 44 rokom života a ktoré patria k prvej generácii, pri ktorej počet vysokoškolsky vzdelaných žien prevyšuje počet mužov.

"Už nejakú dobu vieme, že muži potrebujú manželstvo viac než ženy z hľadiska určitého fyzického i duševného zázemia," hovorí Stephanie Coontzová z univerzity Evergreen v štáte Washington. "Teraz to môže byť dôležité aj z hľadiska materiálneho." Rozdiel vo vzdelaní a v plate sa prehĺbil aj kvôli ekonomickej recesii, keď v porovnaní so ženami, prišli muži o prácu približne v troch prípadoch zo štyroch.

Podľa štúdie centra Pew Center od sedemdesiatych rokov minulého storočia sa zvýšil príjem slobodných žien o 60 percent, zatiaľ čo príjem slobodných mužov vzrástol len o 16 percent. Zatiaľ čo v roku 1970 mala žena väčší príjem ako muž len u štyroch percent domácností, v roku 2007 už to tak bolo u 22 percent.

Podľa profesorky Coontzovej v prvej polovici dvadsiateho storočia ženy nezriedka mali vyššie vzdelanie než ich manželia, no napriek tomu často zarábali menej. "To sa zmenilo po tom, čo vzdelanie začalo prinášať aj vyššie zárobky. Čo sa týka súčasnej situácie ide o obrat o 180 stupňov," uviedla Coontzová. Ženy zarábajú stále viac.

Odborníci sa obávali, že s tým, ako sú muži stále viac závislí na ženách, budú sa snažiť ženy vystrnadiť z niektorých pracovných pozícií, ako tomu bolo za veľkej hospodárskej krízy. "To sa však zrejme nestane vzhľadom na to, že pozícia pracujúcich žien je v spoločnosti pevne ukotvená," vysvetľuje Coontzová.

Foto: isifa.com

Bookmark and Share
 

Ďalšie články

05.02.2010 17:35 Luxus vs. rozhodovanie
22.01.2010 13:10 Rovnica lásky
10.01.2010 10:20 Ženy strácajú empatiu, muži sú citlivejší
30.12.2009 15:43 Novoročné predsavzatia
30.12.2009 11:44 Manželstvo znižuje riziko depresie aj u mužov

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x