Novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia sa vraj podarí naplniť menej ako štvrtine ľudí. Vyplýva to podľa britského denníka The Guardian z vedeckej štúdie Hertfordshirskej univerzity. Cestou k úspechu podľa expertov je rozloženie si realizácie do niekoľkých fáz a vytrvanie aj cez prípadné prekážky.

Britskí výskumníci do projektu zahrnuli 700 ľudí, ktorých sa pýtali na ich stratégiu pri plnení novoročných predsavzatí a na konečné výsledky. Medzi najčastejšie ciele patrí želanie schudnúť, prestať fajčiť, získať lepšiu kvalifikáciu alebo zlepšiť partnerský vzťah.
Približne 78 percent tých, ktorí pri plnení svojich predsavzatí neuspeli, sa sústredilo skôr na zdôvodňovanie toho, prečo predsavzatia splniť nejde, ako na skutočné dosiahnutie vytýčených cieľov. O úspechu vraj iba snívali alebo sa spoliehali len na silu svojej vôle. „Ak sa snažíte schudnúť, nestačí si pripevniť na chladničku obrázok modelky alebo si predstavovať, že ste štíhli.", povedal Richard Wiseman, vedúci výskumného týmu.

Ľudia, ktorým sa podarilo svoje predsavzatia dotiahnuť k úspešnému koncu, si svoje ciele väčšinou naplánovai do niekoľkých menších krokov a odmenili sa zakaždým, keď čiastočný cieľ dosiahli. O svojich plánoch tiež informovali svojich priateľov, sústredili sa na to, čo im úspech konkrétne prinesie a zapisovali si svoje pokroky. Ľudia, ktorí si naplánovali niekoľko menších cieľov, mali podľa štúdie priemernú mieru úspešnosti 35 percent a tí, ktorí do svojej realizácie zahrnuli všetkých päť uvedených čiastkových stratégií, vykazovali priemernú mieru úspešnosti dokonca 50 percent. "Najúčinnejšie teda zrejme je vytvoriť si plán a motivovať sa k jeho naplneniu," povedal Richard Wiseman. Robiť novoročné predsavzatia unáhlene nie je dobré. "Ak sa pre nejaké predsavzatia rozhodnete veľmi unáhlene, pravdepodobne pre vás veľa neznamená a nevynaložíte veľa úsilia, aby ste svoje želanie dotiahli do konca."


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

05.02.2010 17:35 Luxus vs. rozhodovanie
01.02.2010 17:29 Manželstvo sa stáva výhodnejšie pre mužov
22.01.2010 13:10 Rovnica lásky
10.01.2010 10:20 Ženy strácajú empatiu, muži sú citlivejší
30.12.2009 11:44 Manželstvo znižuje riziko depresie aj u mužov

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x