Manželstvo znižuje riziko depresie aj u mužov

Manželstvo je vskutku prospešné, tvrdia autori rozsiahlej medzinárodnej štúdie, podľa ktorých znižuje riziko depresie a úzkosti. Tieto ťažkosti s väčšou pravdepodobnosťou postihujú ľudí, ktorým sa partnerský vzťah rozpadol, uvádza agentúra Reuters.

Vedeckú prácu, na ktorej sa zúčastnilo 35.000 ľudí z 15 krajín, viedla novozélandská klinická psychologička Kate Scottová. Štúdia je založená na výskumoch, ktoré sa v uplynulom desaťročí uskutočnili v rámci programu zameraného na duševné zdravie (World Mental Health) a ktorý organizovala Svetová zdravotnícka organizácia. Výskumníci zistili, že existuje súvislosť medzi rozpadom manželstva, rozvodom alebo smrťou partnera a duševnými poruchami. Ženy sa pritom s oveľa väčšou pravdepodobnosťou uchyľujú k alkoholu, liekom a drogám, zatiaľ čo muži pravdepodobnejšie podľahnú depresiám. "Tento výskum je unikátny aj tým, že bol vykonaný na tak početnej vzorke a v toľkých krajinách a navyše sme získali informácie nielen o depresiách ale aj o úzkosti a poruchách súvisiacich s drogami,"
konštatovala Scottová. "Mali sme možnosť nahliadnuť do toho, čo sa deje s duševným zdravím ľudí v manželstve, tých, ktorých manželstvo sa skončilo ale aj tých, ktorí do manželstva nikdy nevstúpili." Podľa Scottovej štúdia zistila, že manželstvo je v porovnaní so slobodným životom dobré pre duševné zdravie obidvoch pohlaví, nielen žien, ako tvrdili doterajšie vedecké práce.

Foto: isifa.com


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

05.02.2010 17:35 Luxus vs. rozhodovanie
01.02.2010 17:29 Manželstvo sa stáva výhodnejšie pre mužov
22.01.2010 13:10 Rovnica lásky
10.01.2010 10:20 Ženy strácajú empatiu, muži sú citlivejší
30.12.2009 15:43 Novoročné predsavzatia

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x